Přeskočit na obsah

Potenciál peněz v obecní kase

Část 1. - Na co si dát pozor u nabídek a lidí nabízející investice

Čtení cca 7 min.

Aktuální situace na českém trhu není vůbec příjemná. Inflace, která překročila 10 % a hovoří se již o hyperinflaci (Dle prognóz ČNB s námi bude vyšší inflace až do roku 2023), ukrajuje nemilosrdně hodnotu peněz. Další je uzavření Sberbanky a tím pádem spousta obcí, měst, krajů přišla o peníze, které možná nedostanou zpátky, protože nejsou zařazeny do garančního fondu*. Nejen během osobních návštěv jsem narazil na 3 typy municipalit:
  1. Jsou obce, které peníze nemají a ti jsou v pohodě, protože nic neřeší, a to co přijde, tak utratí a prostě fungují dál.
  2. Obce, které sice peníze mají, ale ví, že je do roku a něco finance utratí, protože již mají schválené investiční akce.
  3. Peníze leží na účtu a zastupitelstvo, v lepším případě, rozhoduje co s nimi.
   První dva příklady neřeší ekonomickou situaci znehodnocování peněz, což je na jednu stranu dobře, ale bohužel neuvědomují si možnost budoucích komplikací. Náklady na údržbu, ceny surovin, služeb porostou díky inflaci, a proto obec nebude mít na pokrytí zvýšených výdajů, a ještě řešit rozvoj obce. Pokud do toho ještě stát zase sníží příjem do obecních pokladen, pak se obce dostanou do problémů. Zde je na zváženou vyhodnocení cashflow a podívat se na to z hlediska úspor na výdajích a jak vytvořit vyšší aktiva než pasiva a financovat tak běh obce.
   Poslední příklad je sice ideální stav, ale vše zpravidla kolabuje na rozhodnutí zastupitelstva, protože obecné povědomí, jak efektivně peníze využít z pohledu obce je velmi malé. Je rozdíl, jestli investuji jako občan nebo jako municipalita, má to úplně jiná pravidla. Zde bych ještě tuto skupinu rozdělil do tří kategorií první skupina pořád řeší nabídky a nedokáží se rozhodnout, a tak jen rozhodují a nic se neděje a druhá skupina sice rozhodne, ale bere vše, co kdo jim nabídne a přesvědčí je, že je to pro obec výhodně a tří skupina jsou obce, které ví jak na to (mají ve svém středu člověka znalého postupům nebo partnera, který jim radí).
Jak ale poznat, že daná nabídka je pro mě?
Co se týká produktů, tak pokud nejste odborník, tak asi těžko, protože dle údajů ČNB působilo ke konci ledna 2022 na území České republiky 651 rezidentských investičních fondů plus další tisíce přes různé investiční platformy. Proto obsáhnout všechny produkty nelze, a tak záleží na šikovnosti obchodníka, jestli Vás přesvědčí, že zrovna to, co nabízí je to pravé a to nejlepší pro Vás. Jde se částečně orientovat dle syntetického ukazatele rizika a výnosu (SRRI – Synthetic Risk and Reward Indicator), který zobrazuje proměnlivost hodnoty investice v čase (tzv. Volatilita). Bohužel i to není 100%, neboť vychází z historického vývoje daného instrumentu a to není zárukou vývoje do budoucna. Dalšími znaky je, kdo stojí za investicí, depozitář, statut, výroční zprávy atd.
Jak poznat, že člověk (firma) je ten pravý a můžete mu věřit?
   Jednou s možností je ověřit si, zda dotyčný člověk disponuje odpovídající zkouškou. Může se sice prokázat certifikátem, ale doporučoval bych si to ověřit na stránkách ČNB pod tímto odkazem:
Po ověření, že nejste robot můžete zadat údaje a vyhledat danou osobu. Přičemž v typ subjektu by mělo být „vázaný zástupce“ a následně na odkazu „povolené činnosti“ uvidíte, zda je v kategorii B) přijímání a předávání pokynů nebo C) investiční poradenství
Dalším příznakem je sdělování informací. Vše se snaží vysvětlit a nesnaží se mlžit a uhýbat při odpovědí a nemá problém mluvit o čemkoliv včetně formě a způsobu svého odměňování.
Do jakých skupin by se dali lidé nabízející investice rozdělit:
  1. Tipaři
  2. Investiční zprostředkovatelé (IZ)
  3. Investiční poradci
A)     Tipaři: Jsou to lidé, kteří mají smlouvu z nějakou společnosti a nabízejí jejich produkty. V drtivé většině zkoušky u ČNB nemají a nejsou tudíž pod kontrolou. Volí mnoho způsobů, jak Vás přesvědčit, protože nemají odpovědnost. Většinou Vám jen něco předloží, doporučují a přesvědčují, že to co nabízejí, je to nejlepší na trhu a že nic lepšího není. Říkají Vám samé výhody, ukazují obrovské zisky a jak budete bohatnout. K nevýhodám se nevyjadřují nebo řeknou, že jsou minimální. Jedním ze znaků je, že při podpisu dokumentace jméno těchto lidí nikde nefiguruje a nemohou prokázat, že mají danou odbornost a patřičné zkoušky. S těmi rozhodně nejednejte!
B)     IZ: Lidé, co zkoušky mají, ale jen základní. V hantýrce se jim říká zprostředkovatelé. Lze je dohledat v rejstříku ČNB, měli by se Vám prokázat zkouškami. Jejich cílem je ve Vás vzbudit zájem o daný instrument, který má v portfoliu a vyvolat ve Vás potřebu si jej koupit. Avšak neměl by již vyhodnocovat, analyzovat portfolio a produkty jako celek a radit Vám, jak investovat. Odpovědnost a rozhodnutí je na Vás a riziko nesete pouze vy. Zprostředkovatelé jsou na straně institucí a snaží se prodat. Přijímají Vaše pokyny a ty předávají i když třeba vnitřně ví, že tento produkt není pro Vás vhodný. Peníze získávají od společností, jejichž produkt prodal. Znakem zprostředkovatelů jsou vstupní a výstupní poplatky a většinou neupozorňují na rizika spojené s konkrétní investicí. Požadují pouze obecný investiční dotazník a neřeší investice jako celek. Odhadem, až 80% investic je řešeno přes investiční zprostředkovatele.
C)     Poradci:Tito lidé mají nejvyšší zkoušky a v registru lze dohledat v rejstříku ČNB. Mají zde uvedeno, že mohou dělat i poradenství. Tito lidé stojí na straně kapitálu, tzn. klienta co má peníze a rozhodne se investovat. Jejich cílem je pomoci klientovi, aby dosahoval svých cílů, portfolio bylo řádně diverzifikované a maximálně jej ochránil před ztrátami. Primárním znakem jsou podrobné dotazníky a analýzy na základě požadavků klienta. V rámci poradenství skládají portfolia a v jedné kategorie dokáží nabídnout více produktů. U produktů říkají nejen výhody, ale i nevýhody pro klienta a rizika s tím spojené. Za výběr produktů odpovídá investiční poradce. Jelikož je to časově náročnější služba, tak se provádí většinou za úplatu (v některých případech bez úplaty, ale s určitými podmínkami). Typický znakem je, že se snaží zamezit vstupním a výstupním poplatkům a vydělávají tehdy, když vydělává klient. Nedoporučí něco co je mimo klientův investiční profil – má za to odpovědnost. Ty rozhodně vyhledávejte.
Pokud k Vám někdo přijde a začne mluvit o investicích, tak rozhodně požadujte osvědčení o vykonané zkoušce – tím eliminujete skupinu A. Zároveň si danou osobu prověřte v registru ČNB, dvojí prověření.
Rozhodnutí je na Vás, kterému člověku či společnosti budete věřit a zda mu svěříte své prostředky na základě jeho slov. Obcím by měl radit člověk, který může radit a má patřičné zkušenosti.
V další části se podíváme jak skládám obcím portfolia v čase a jakým způsobem zabezpečit obci zajímavý příjem.
Vlastimil Moric
Investment For Clever s.r.o.
* Garanční fond pro obce: Jestliže rozpočet obce dle přesně definovaných podmínek nepřesáhne 500 000 EUR ročně (cca 12,3 mil Kč) pak mohou zažádat u banky o potvrzení o zařazení do garančního fondu a ten jim garantuje peníze do výše 2,5 mil Kč. Částka nad 2,5 mil Kč nebo součet předem definovaných položek rozpočtu vyšší než 12,5 mil Kč není do garančního fondu zařazen, a tudíž jakákoliv úložka v bance není garantovaná.